Przeczyca, trochę historii, kilka fotografii

Przeczyca, zimowy krajobraz, widok ze Skurowej

Przeczyca

Przeczyca to niewielka wioska położona w zachodniej części województwa podkarpackiego, w gminie Brzostek. Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej.

Sanktuarium w Przeczycy

Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej pochodzący z początku XX wieku to rzymskokatolicki kościół parafialny, obecnie sanktuarium. We wnętrzu znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Przeczyckiej.

Przeczyca - Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej / listopad 2018 /

Wnętrze Sanktuarium w Przeczycy skrywa m.in.: okazały ołtarz główny, neogotycki pochodzący z 1913 roku wykonany według projektu Stanisława Majerskiego ze słynącą łaskami późnogotycką rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z końca XV wieku, zwaną Matką Boską Przeczycką. Jako ciekawostkę dodam, że figura jest zasuwana, na zasuwie zaś znajduje się obraz św. Michała Archanioła. Tuż obok w bocznych polach umieszczono rzeźby św. Antoniego i Józefa.

Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej / wnętrze /
Jesień w Przeczycy | zdjęcie z drona
Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Przeczycy

Dwór w Przeczycy z końca XIX wieku

W Przeczycy oprócz wspomnianego wcześniej Sanktuarium znajdziemy jeszcze jeden ciekawy obiekt historyczny - zabytkowy dwór z końca XIX wieku, położony przy drodze na Jodłową. Obecnie jak wszyscy wiemy jest siedzibą Szkoły Podstawowej im. ks. dr Józefa Jałowego w Przeczycy. Dwór należał do rodziny Kaczorowskich, w sąsiedztwie zachowały się zabudowania gospodarcze: murowany spichlerz oraz resztki parku krajobrazowego.

Zabytkowy dwór w Przeczycy z końca XIX wieku /maj 2021/
Zabytkowy dwór w Przeczycy z końca XIX wieku

Przeczyca i Tatry

Jeszcze kilka lat temu zdjęcie Przeczycy oraz oddalonych o ponad 120 km Tatr okrzyknięte zostało by fotomontażem. Obecnie dzięki nowoczesnej technice oraz doskonałym obiektywom takie obserwacje stają się na wyciągniecie ręki.

Oczywiście Tatry bez trudu zobaczymy gołym okiem, jednak do zrobienia "dobrego" zdjęcia może to nie wystarczyć. Niezbędny będzie dobry aparat, teleobiektyw, statyw oraz szare filtry połówkowe. Zaznaczę, że nie są one niezbędne, jednak ułatwią wyrównanie ekspozycji pomiędzy jasnym niebem, a zacienioną już dolną połową kadru.

Wracając do "dalekich obserwacji" w Przeczycy możliwe są one praktycznie tylko z jednego miejsca - pogranicza Przeczycy i Dęborzyna z tzw. “Zamczyska”. Oprócz wspaniałego punktu widokowego na Tatry, w pobliżu zlokalizowane jest stanowisko archeologiczne – wczesnośredniowieczne grodzisko datowane na IX-X wiek n.e.

Tatry z Przeczycy

Pierwszą fotografię wykonałem w czerwcu 2017 roku, drugą zaś we wrześniu 2018 - łączy je kilka szczegółów. Przedstawiają Tatry tuż po zachodzie słońca, zostały zrobione praktycznie w tym samym miejscu oraz zastałem wystarczająco dobrą widoczność do tego typu obserwacji.

Tatry z Przeczycy

Przeczyca - krajobrazy

Wkrótce dodam więcej fotografii przedstawiających malowniczo położoną w dolinie Wisłoki - Przeczycę. Jeżeli zdjęcia oraz krótki opis przypadł Wam do gustu dajcie znać, zostawiając swój ślad w komentarzu. Zapraszam również do obejrzenia innych zdjęć podróżniczych.

Komentarze Rozwiń -
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *